Krzesełka przyschodowe

Mają konstrukcję składanego fotela, który umożliwia osobie starszej lub schorowanej pokonanie schodów w pozycji siedzącej.

Dla osób starszych lub mających trudności z poruszaniem się

Krzesełko schodowe to udogodnienie dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową lub ludzi starszych. Przemieszcza się wzdłuż biegu schodów, umożliwiając transport jednego pasażera w pozycji siedzącej. Można je montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Porusza się cicho, ale powoli, a po złożeniu zajmuje mniej miejsca, niż platforma przyschodowa.

Nie zaleca się stosowania krzesełka schodowego w przypadku osób stale poruszających na wózku inwalidzkim, ponieważ wymagałoby to każdorazowej przesiadki z wózka na krzesełko i odwrotnie. Do transportu osób niepełnosprawnych po schodach lepiej sprawdzi się platforma przyschodowa lub schodołaz.

Przeznaczenie
Ikonka przedstawiająca dom

Dom

Ikonka przedstawiająca budynek użyteczności publicznej

Budynek
użyteczności publicznej

Ikonka przedstawiająca szkołę

Szkoła

Ikonka przedstawiająca blok mieszkalny

Blok mieszkalny

Krzesełko prostoliniowe czy krzywoliniowe?

Montaż krzesełek schodowych jest możliwy na prawie każdych schodach, nawet wąskich i stromych. Krzesełko schodowe może być montowane zarówno od strony ściany, jak i poręczy.
W zależności od kształtu schodów, wyróżniamy krzesełka poruszające się po torze prostym lub krzywoliniowym.

Krzesełka prostoliniowe obsługują schody proste, które mają jeden bieg (na przykład z parteru na piętro).

Jeżeli schody są kręte lub chcesz pokonać kilka pięter rozdzielonych półpiętrami, wówczas najlepiej sprawdzi się krzesełko krzywoliniowe. Tor jezdny takiego krzesełka projektowany jest na indywidualne zamówienie.

Jak zasilane jest krzesełko schodowe?

Krzesełko schodowe jest zasilane za pomocą akumulatorów, których ładowanie następuje na dolnym lub górnym przystanku. W zależności od rodzaju krzesełka, urządzenie jest w stanie wykonać około 8 kursów na godzinę (krzesło wzmocnione) lub 20 kursów na dobę (krzesło zwykłe). Dlatego krzesełka schodowe nie nadają się do budynków o dużym natężeniu ruchu.

Więcej szczegółowych informacji na temat krzesełek schodowych znajdziesz w sekcji poniżej.

Przydatne informacje

Dopasuj urządzenie do swoich potrzeb

Za pomocą naszego konfiguratora błyskawicznie skonfigurujesz i wycenisz takie urządzenia jak:

  • platformy przyschodowe
  • platformy pionowe
  • krzesełka przyschodowe
  • podnośniki basenowe

Uzyskaj dofinansowanie z PFRON na ten produkt

Skorzystaj z programu „Likwidacja Barier Architechtonicznych”. Pomożemy Ci dopełnić formalności.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy można dostać dofinansowanie na krzesełko schodowe?

Możesz starać się o dofinansowanie do zakupu krzesełka schodowego w ramach programu “Likwidacja Barier Architektonicznych”. Przygotujemy bezpłatny kosztorys, który możesz wykorzystać jako załącznik do wniosku. Tutaj dowiesz się  jak uzyskać dofinansowanie z PFRON.

Jedno krzesełko poruszające się po torze krzywoliniowym daje użytkownikowi większy komfort jazdy, ponieważ nie wiąże się z koniecznością przesiadki i przejścia przez podest. Natomiast zastosowanie dwóch osobnych krzesełek prostoliniowych, będzie rozwiązaniem nawet o połowę tańszym. Dokonując wyboru weź pod uwagę przede wszystkim stan zdrowia osoby, która będzie korzystać z krzesełka. Jeśli nie jest ona w stanie samodzielnie pokonać odległości między jednym krzesłem, a drugim – krzesełko krzywoliniowe będzie jedynym sensownym rozwiązaniem.

W zależności od modelu i wymiarów konkretnego krzesełka będzie to 60 cm, 65 cm lub 70 cm. Im wyższy pasażer, tym większa minimalna szerokość schodów konieczna do komfortowej jazdy. Dla osób mających więcej, niż 180 cm wzrostu, schody muszą być szersze niż 75 cm.

Na cenę krzesełka schodowego ma wpływ przede wszystkim kształt i długość schodów. Krzesełka na schody proste będą znacznie tańsze od krzesełek poruszających się po torze krzywoliniowym. Istotna jest również liczba przystanków, zakrętów oraz miejsce, gdzie będzie montowane krzesełko (wewnątrz czy na zewnątrz budynku). Kolejna sprawa to wyposażenie dodatkowe (np. immobilizer, elektryczny obrót krzesełka, specjalne wykończenie krzesełka itp.). Nowe krzesełko prostoliniowe to koszt około 10-13 tys. zł, krzesełko krzywoliniowe 30-35 tys. Możesz ubiegać się o dofinansowanie z PFRON sięgające nawet 95% tej kwoty.

Kompleksowa obsługa

Zajmiemy się Twoim urządzeniem od A do Z – od opracowania projektu, poprzez dostawę, montaż i późniejsze serwisowanie urządzenia.

Projekt

Ikonka przedstawiająca projekt
Dwie strzałki w prawo

Dostawa

Ikonka przedstawiająca jadący samochód dostawczy
Dwie strzałki w prawo

Montaż

Ikonka przedstawiająca rękę z kluczem
Dwie strzałki w prawo

Serwis

Ikonka przedstawiająca koło zębate nad ręką

Kompleksowa obsługa

Zajmiemy się Twoim urządzeniem od A do Z – od opracowania projektu, poprzez dostawę, montaż i późniejsze serwisowanie urządzenia.

Projekt

Ikonka przedstawiająca projekt
Strzałka w dół

Dostawa

Ikonka przedstawiająca jadący samochód dostawczy
Strzałka w dół

Montaż

Ikonka przedstawiająca rękę z kluczem
Strzałka w dół

Serwis

Ikonka przedstawiająca koło zębate nad ręką

Zobacz pozostałe produkty:

Dopasujemy windę do Twojego projektu

Prześlij nam zdjęcia (np. klatki schodowej, budynku) i krótko opisz swój problem. Podpowiemy jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku.

Skip to content