Windy samochodowe pozwolą Ci stworzyć nawet dwa razy więcej miejsc parkingowych na tej samej przestrzeni.
Urządzenia do pionowego transportu pojazdów tj. platformy i dźwigi samochodowe umożliwiają stworzenie parkingu podziemnego lub nadziemnego tam, gdzie nie ma miejsca na zastosowanie zjazdu lub podjazdu, a każdy metr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota.
Windy samochodowe obsługują wielopoziomowe parkingi naziemne i podziemne. Często są to jedyne rozwiązania zapewniające miejsca garażowe pod budynkami w centrach miast. Zastosowanie takiej windy w niedużym garażu pod budynkiem umożliwia zaoszczędzenie od 5 do 9 miejsc parkingowych na jednej kondygnacji.
Blok mieszkaniowy
Szkoła
Firmy i zakłady pracy
Budynek użyteczności publicznej
Platforma samochodowa różni się tym od windy, że nie ma drzwi kabinowych, a jedynie szybowe. Może też nie mieć ścian, tylko barierki. Prędkość maksymalna wynosi 0,15 m/s.
Natomiast windy samochodowe mają ściany, drzwi kabinowe i szybowe. Najczęściej spotykane prędkości mieszczą się w zakresie pomiędzy 0,2 a 0,35 m/s. Ograniczeniem prędkości jest moc agregatu i wynikający z niej czynnik ekonomiczny. Przez swoją konstrukcję windy są cięższe, a przez to bardziej energochłonne.
Przy projektowaniu urządzeń transportowych w garażach powinna być brana pod uwagę przepustowość urządzenia oraz szacowana ilość potencjalnych użytkowników, by uniknąć tworzenia się zatorów.
Jeśli w garażu nie występują zjazdy, zaleca się budowę przynajmniej dwóch platform lub wind samochodowych, aby umożliwić wyjazd pojazdom w przypadku awarii jednego z urządzeń.
Aby uniknąć przykrych niespodzianek, które uniemożliwiają niektórym samochodom korzystanie z urządzenia, najlepiej tworzyć jak największą powierzchnię kabiny. Udźwig powinien uwzględniać przynajmniej transport samochodów osobowych do 3,5 t, ale jest taka potrzeba można tę wartość podnieść do oczekiwań klienta.
Aspekt projektowania powinien uwzględniać również takie elementy jak pozycjonowanie pojazdu w kabinie w sposób umożliwiający jego bezpieczny transport. W tym celu stosuje się sygnalizację świetlną pomagającą kierowcy zająć odpowiednie miejsce w kabinie.
Najlepiej gdy pozycjonowanie opiera się o wielopunktowe siatki laserowe, które ograniczają niebezpieczeństwo, że jakiś element samochodu „umknie” czujnikom i nastąpi zniszczenie zarówno pojazdu jak i samego urządzenia.
W dźwigu, w którym jedne drzwi służą zarówno do wjazdu, jak i wyjazdu, powinien być opracowany odpowiedni scenariusz ruchu obejmujący miejsca oczekiwania na dźwig, podczas gdy wezwana kabina jest zajęta.
Powinien on również uwzględniać pierwszeństwo wyjazdu lub wjazdu w zależności od potrzeb.
Komunikacja z użytkownikiem zazwyczaj odbywa się poprzez odrębną sygnalizację świetlną pokazującą aktualny stan dźwigu.
W przypadku transportu samochodowego, gdzie nie można w łatwy sposób podejść do przycisku i wybrać odpowiedniego przystanku, trzeba też dokładniej rozważyć lokalizację panelu dyspozycji w kabinie i organizacji wezwań. Najlepiej zrobić to w sposób, który jest jak najbardziej ergonomiczny i pozwoli na komfortowe korzystanie z urządzenia.
W naszej strefie klimatycznej trzeba brać pod uwagę kwestię warunków atmosferycznych. Zima stanowi największy test dla wind i platform samochodowych.
W przypadku tego typu urządzeń należy zadbać o ogrzewanie szybu oraz podgrzewane progi drzwiowe, najlepiej zarówno szybowe, jak i kabinowe. Zapobiegają one zamarzaniu przy niskich temperaturach.
Trzeba też zapewnić odpowiednie odprowadzanie wody. W tym celu w podszybiu stosuje się zagłębienia na wodę ociekającą z samochodów, czujniki oraz pompy do usunięcia wody. Wszystkie komponenty powinny być wykonane z materiałów odpornych na agresywne środowisko i występowanie soli.
Za pomocą naszego konfiguratora błyskawicznie skonfigurujesz i wycenisz takie urządzenia jak:
Czy winda samochodowa podlega UDT?
Tak, platformy i windy samochodowe podlegają pełnemu dozorowi technicznemu. Obowiązują je przeglądy okresowe, doraźne eksploatacyjne i doraźne powypadkowe / poawaryjne.
Zajmiemy się Twoim urządzeniem od A do Z – od opracowania projektu, poprzez dostawę, montaż i późniejsze serwisowanie urządzenia.
Projekt
Dostawa
Montaż
Serwis
Zajmiemy się Twoim urządzeniem od A do Z – od opracowania projektu, poprzez dostawę, montaż i późniejsze serwisowanie urządzenia.
Projekt
Dostawa
Montaż
Serwis
Zajmiemy się Twoim dźwigiem od A do Z. Skontaktuj się z naszym specjalistą.