Służą do pionowego podnoszenia ładunków. Mogą pracować w miejscu albo poruszać się po torze jezdnym.
Wciągnik umożliwia podniesienie ładunku w pionie za pomocą łańcucha lub liny, na której końcu znajduje się hak. Może być przesuwany po nieruchomym torze lub pracować stacjonarnie, w jednym miejscu.
Wciągarka ma szersze zastosowanie i większy udźwig. Pozwala nie tylko podnieść ładunek pionowo, ale również przemieszczać go w bok.
Podstawową różnicą między wciągnikiem, a wciągarką jest element nośny. W przypadku wciągnika jest nim obudowa urządzenia. Wciągarka korzysta z zewnętrznego elementu nośnego, który może być ruchomy.
Wciągniki i wciągarki mogą być stosowane zarówno do podnoszenia niewielkich elementów, jak i dużych i ciężkich maszyn. Wciągniki osiągają w tym temacie mniejsze osiągi – zazwyczaj nich udźwig nie przekracza 3000 kg, chociaż najmocniejsze modele są w stanie unieść ładunek o wadze nawet kilkudziesięciu ton. Wciągniki mają również ograniczenia co do wysokości podnoszenia.
Zakłady
przemysłowe
Warsztaty
Magazyny
Wciągniki dzielimy ze względu na sposób napędu (ręczne, elektryczne, pneumatyczne) lub na rodzaj użytego cięgna (łańcuch stalowy lub lina).
jest zasilany prądem jedno- lub trójfazowym. Nie wymaga użycia siły. Charakteryzuje się wysoką wydajnością i precyzją. Może pracować w trybie ciągłym.
jest napędzany sprężonym powietrzem, dlatego wymaga użycia dodatkowego kompresora. Pracuje głośniej, niż wciągnik elektryczny, ale również cechuje się równomierną i wydajną pracą. Może pracować w trybie ciągłym.
wymaga użycia siły, dlatego jest polecany do podnoszenia ładunków o mniejszej wadze i bez konieczności pracy ciągłej (naprawy, montaże). Najczęściej używa się go w warsztatach, serwisach lub na budowach. To najpopularniejszy rodzaj wciągnika ze względu na prostotę konstrukcji i atrakcyjną cenę.
Przed zakupem wciągnika trzeba ustalić do czego będzie on stosowany. Podstawowe informacje obejmują:
Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego urządzenia, skontaktuj się z naszym Doradcą.
Jaka jest różnica między wciągnikiem a wciągarką?
Elementem nośnym wciągnika jest obudowa, w której zamknięty jest jego mechanizm. W przypadku wciągarki – funkcję tę pełni element zewnętrzny. Wciągnik może podnosić ładunek w pionie, wciągarka dodatkowo przemieszczać go wzdłuż swojego toru jazdy. Wciągarki mają również większy udźwig i wysokość podnoszenia.
Czy wciągniki podlegają UDT?
Wszystkie wciągniki i wciągarki podlegają UDT. Są jednak trzy grupy urządzeń, w których przypadku jest to dozór uproszczony: wciągniki i wciągarki o udźwigu do 250 kg, wciągniki i wciągarki z napędem elektrycznym jednofazowym o udźwigu do 1000 kg, wciągniki i wciągarki ogólnego przeznaczenia z napędem ręcznym o udźwigu do 2000 kg.
Urządzenia z tych grup nie muszą być zgłaszane do UDT, nie wymagają badań okresowych, a do ich obsługi nie są potrzebne specjalne uprawnienia.
Zajmiemy się Twoim urządzeniem od A do Z – od opracowania projektu, poprzez dostawę, montaż i późniejsze serwisowanie urządzenia.
Projekt
Dostawa
Montaż
Serwis
Zajmiemy się Twoim urządzeniem od A do Z – od opracowania projektu, poprzez dostawę, montaż i późniejsze serwisowanie urządzenia.
Projekt
Dostawa
Montaż
Serwis